Wykorzystanie kodów kreskowych w obsłudze magazynu.
Czym są kody kreskowe?
Wiele osób prowadzących magazyn nie do końca rozumie, czym są kody kreskowe i w jaki sposób można je wykorzystać w magazynie.
Jeśli nie jesteś ekspertem od kodów kreskowych to poniższy artykuł jest dla Ciebie!
Najprościej mówiąc kod kreskowy to graficzny zapis znaków zrozumiały dla czytników kodów.
Kody kreskowe zostały wymyślono po to, by bezbłędnie i szybko odczytywać informacje.
Odczyt oraz rozróżnienie niewyraźnie wydrukowanych liter jest czasem trudny nawet dla człowieka
- natomiast czytniki bardzo dobrze sobie radzą nawet z częściowo uszkodzonym lub pogniecionym kodem kreskowym.
Poniżej przykładowe teksty oraz ich reprezentacja graficzna w kodzie kreskowym CODE 128:
Jakie informacje mogą zawierać kody kreskowe?
Jak widać na przykładzie powyżej, możemy kodować nie tylko cyfry, ale również litery. To, jakie informacje możemy kodować zależy od typu kodu kreskowego. Przykładowo popularny kod EAN może zawierać tylko 13 cyfr (wykorzystywany na produktach dostępnych w sprzedaży detalicznej) Kody EAN są przyznawane odpłatnie przez organizację GS1, która w Polsce ma swoją siedzibę w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu. Taka rejestracja jest konieczna, jeśli chcemy oznakować swoje produkty i wprowadzić je do handlu, ponieważ kody muszą być unikalne: 2 produkty w sklepie nie mogą mieć tego samego kodu. Jeśli jednak chcemy wykorzystać kody kreskowe tylko w obrębie swojego magazynu lub do wymiany informacji z kontrahentami, to kody nie muszą być unikalne w skali świata i możemy bezpłatnie drukować swoje kody kreskowe na opakowaniach. W przypadku własnych kodów kreskowych warto wykorzystać kod o nazwie "CODE 128" lub "CODE 39". Kod 39 powstał w 1974 roku i jest obsługiwany przez prawie każdy czytnik kodów kreskowych. Kod 39 może zawierać duże litery od A do Z, cyfry oraz znaki: -.$/+%. Wadą kodu 39 jest mała gęstość zapisu danych i nie nadaje się do umieszczania na małych przedmiotach. Kod 128 jest szeroko stosowany na całym świecie do oznakowania komponentów oraz opakowań zbiorczych w całym łańcuchu dostaw. Jest kodem kreskowym o wysokiej rozdzielczości, został stworzony do zakodowania 128 znaków ASCII i nie ma ograniczeń, co do długości kodu. Czyli możemy kodować małe i duże litery, znaki specjalne (np. z klawiatury), ale nie możemy kodować polskich znaków.
Oznakowanie towarów w magazynie.
W przypadku, kiedy towary są przeznaczone do dalszej sprzedaży, każdy towar powinien mieć naklejony właściwy kod kreskowy na opakowaniu. Jeśli mamy 2 sztuki tego samego towaru, obie powinny mieć ten sam kod kreskowy, który jednoznacznie identyfikuje towar i jego cenę. Jeśli prowadzimy wewnętrzny magazyn, to możemy oznakować tylko pojemnik z danym towarem lub półkę, na której będą znajdowały się takie same towary. Pobierając towar z magazynu sczytujemy kod na pojemniku i wpisujemy na kolektorze lub w programie magazynowym ilość towaru, która została pobrana.
Wydruk kodów kreskowych na zwykłej drukarce
Jeśli chcemy oznakować towary bez inwestycji w specjalistyczne drukarki to w małym magazynie można wydrukować kody kreskowe na zwykłej drukarce biurowej. Najlepiej, aby to była drukarka laserowa lub atramentowa o dobrej rozdzielczości, tak by kody kreskowe były czytelne. W zależności od potrzeb na jednej kartce A4 możemy umieścić np. 10 etykiet (5 wierszy, 2 kolumny) albo tylko 24 małe etykiety (8 wierszy, 3 kolumny). Możemy też zakupić gotowe czyste etykiety samoprzylepne 2,4,8,10,12,14,16.. etykiet na jednej kartce A4.
Projektując etykietę z kodem kreskowym warto również umieścić nazwę lub kod produktu dla nas – może się zdarzyć, że etykieta zostanie uszkodzona i trzeba będzie zidentyfikować produkt ręcznie. Najlepiej by kod kreskowy na etykiecie miał szerokość od 3 cm do 10 cm – wtedy większość popularnych czytników bez problemu odczyta kod. Wysokość kodu kreskowego powinna być większa od 1 cm, tak by łatwo można było trafić czytnikiem oraz w razie uszkodzenia krawędzi etykiety pozostał fragment czytelny na całej szerokości kodu. Do projektowania i druku etykiet polecamy program LoMag. W programie LoMag można w nim dowolnie ustawić ilość kolumn i wierszy z etykietami. Jest też możliwość rozpoczęcia wydruku od np. 8 etykiety na kartce z 10 etykietami, kiedy 7 już zadrukowaliśmy. Możemy wydrukować tyle kopii etykiet ile mamy towaru na stanie lub tyle etykiet ile przyjmujemy na stan przy przyjęciu towaru na dokumencie PZ.
Specjalistyczne drukarki etykiet
Jeśli mamy do wydruku większą ilość etykiet warto zakupić drukarkę dedykowaną do tego celu. Jeśli nie zależy nam na trwałości wydruku możemy zakupić drukarkę termiczną, do której tylko wkładamy etykiety termiczne i drukujemy bez dodatkowych materiałów eksploatacyjnych. Niestety takie wydruki, podobnie jak paragony w sklepie, są nieodporne na temperaturę, promienie słoneczne i łatwo ulegają zniszczeniu.
Innym rozwiązaniem są drukarki termotransferowe, do których zakładamy specjalne taśmy woskowe lub żywiczne umożliwiające trwałe wydruki na etykietach papierowych, foliowych i wszywkach. Przy zakupie drukarki warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji: tanie drukarki etykiet termicznych np. firmy Brother wymagają oryginalnych etykiet, które kosztują ponad 50 zł za rolkę zawierającą 400 małych etykiet. Specjalne zabezpieczenia w drukarce uniemożliwiają montaż tanich etykiet, które zwykle kosztuje od 5 do 10 zł za rolkę. Z tanich rozwiązań warta uwagi jest drukarka tajwańskiej firmy Argox np. model OS-214 plus, która umożliwia zarówno druk w technologii termicznej jak i termotransferowej na dowolnych nośnikach o szerokości do 105 mm. Prędkość wydruku takiej drukarki to 76 mm na sekundę – czyli w 10 minut mamy gotowe ponad 1000 etykiet.
Odczyt kodów kreskowych
Na rynku jest bardzo szeroki wybór czytników kodów kreskowych. Warto jednak zakupić czytnik, który będzie odporny na upadki oraz bezproblemowo odczyta każdy kod kreskowy. W przypadku bezprzewodowych kolektorów danych ważne jest, czy mają wbudowane oprogramowanie oraz czy są zintegrowane z oprogramowaniem magazynowym. Tutaj polecamy sprawdzone skanery i kolektory w atrakcyjnych cenach. W szczególności warty uwagi jest kolektor Argox Pt-20 z polskim oprogramowaniem, w pełni zintegrowany z programem LoMag. Poniżej film prezentujący działanie kolektora PT-20 oraz integracji z programem Lomag: